Jaką drogę wydawniczą wybrać?

notes

Pisarze decydując się na publikację swojego dzieła decydują się często na współpracę z wydawnictwem. Są to zwykle uznani gracze, którzy mają dedykowane do kontaktu formularze, przykładowo http://novaeres.pl/publikuj-w-novae-res. Wiele osób decyduje się zatem na tego typu drogę wydawniczą. Są jednak tacy, którzy decydują się na wydanie książki samemu.

Kusić może szczególnie duży zarobek. Publikacja w wydawnictwie wiąże się z zarobkami sięgającymi poziomu kilku procent od ceny netto danego egzemplarza. Wybierając samoczynne wydawanie, cena ta sięga niemalże 100%. Oczywiście należy odliczyć koszty druku, itp., jednak brzmi to o wiele lepiej niż w przypadku współpracy z wydawcą. Dodatkowo przy takim rozwiązaniu nie traci się praw autorskich do stworzonego tekstu. Niestety z reguły jest tak, że prawa majątkowe przekazuje się wraz z podpisaniem umowy. Z reguły jest to okres kilku lat, jednak to bardzo niekorzystne dla autora. Oznacza to zamknięcie drogi do ewentualnej ponownej publikacji w tym lub innym wydawnictwie.

Zwykle mało chce zgodzić się na takie rozwiązanie. Niestety wielu autorów na to nie stać i muszą szukać pomocy u wydawnictw w Polsce. Oczywiście to również dobre rozwiązanie, nie należy go negować. Każdemu zależy na czym innym i ma inne priorytety. Droga z wydawcą daje rzut oka specjalistów na stworzony tekst. Mogą oni poprawić go na tyle, że będzie lepiej się sprzedawał. Coś za coś. Doświadczenie bardzo się w tym przypadku liczy. Należy znaleźć złoty środek.