BMW – początki

bmw-poczatki-1

Przechodząc ulicą i pytając przypadkowe osoby o markę BMW usłyszymy na pewno „samochody”. Z tym właśnie kojarzony jest ten koncern. Jednak nie zawsze tak było. Otóż na początku swojej działalności firma znana była z produkcji lotniczej. Logo firmy powstało dzięki samolotom, a właściwie poprzez śmigło. Założyciel – Karl Rapp – spojrzał któregoś dnia na obracające się śmigło i dostrzegł biało niebieskie barwy. Przeniósł to na papier i tak powstało logo. Sam motyw symbolizuje bawarską flagę.

W 1916 roku, razem z Gustavem Otto, Karl Rapp założył Bayesriche Flugzeug Werke – Bawarską Fabrykę Samolotów. Po roku nazwa uległa zmianie na Bayesriche Motoren Werke – Bawarska Fabryka Silników. Produkowano w niej między innymi silniki lotnicze, motocyklowe, a nawet hamulce kolejowe. W 1923 roku w Berlinie ukazał się pierwszy motocykl BMW o oznaczeniu R32. Wraz z nim rozpoczęła się motoryzacyjna historia koncernu. Pierwszy samochód skonstruowano dopiero w 1928 roku. Egzemplarz nosił tytuł Dixi 3/15. Samochód produkowany był na licencji brytyjskiej – Austin Seven. Auto o otwieranym dachu mogło rozwinąć prędkość 80 km/h. Napędem był silnik o pojemności 743 cm³ i mocy zaledwie 15 KM. Niedługo potem pojawiła się ulepszona wersja DA/2.

Dixi 3/15

Pierwszym samochodem wyprodukowanym w całości przez BMW był model 303. Data jego premiery to 1933 rok. 6-cylindrowy silnik o pojemności 1200 cm³. Już pierwszy egzemplarz posiadał charakterystyczne dla koncernu wloty powietrza. Przed wojną pojawił się jeszcze model 328, który pracował na dwulitrowej jednostce. Cylindry były w układzie sześciorzędowym. Moc jaką udało się osiągnąć to 85 KM. Pierwszym powojennym samochodem było BMW 501. Jego produkcja rozpoczęła się w 51’. Na autach klasy średniej skupiono się dopiero w latach 60’ za sprawą modelu 1500. Zapoczątkowało to rozrost o dwie kolejne fabryki. W latach 70. XX wieku w zarządzie zasiadł Eberhard von Kuenheim. Dzięki jego działaniom zyski koncernu wzrosły nawet siedmiokrotnie. 1972 rok to pierwsza „piątka” od BMW – model E12. Początkowo trafiła na rynek Amerykański. Tam przyniosła naprawdę spore zyski.