Dlaczego warto zainwestować w monitoring GPS w firmie transportowej

Zarządzanie flotą samochodową w dużej firmie przewozowej nie jest łatwe. Nie mniej jednak warto poświęcić na to trochę czasu, bo dzięki dobrej organizacji monitoringu naszych aut będziemy w stanie sporo zaoszczędzić. Dlaczego warto zainwestować w monitoring floty samochodowej na podstawie technologii GPS?

Lepszy kontakt z kierowcą
O ile w Unii Europejskiej koszt rozmów telefonicznych jest stosunkowo tani, problem pojawia się, kiedy podróżujemy na wschód. Tam kontakt kierowcy z firmą jest nie tylko utrudniony, ale też kosztuje znacznie więcej. Dlatego warto poszukać innych metod komunikacji. Technologia GPS umożliwia prostą i tanią wymianę informacji między siedzibą firmy, a samochodem w trasie. Dzięki niej w prosty sposób dowiemy się, gdzie znajduje się dany samochód i jak wiele kilometrów pozostało mu do przejechania.

Ograniczenie kosztów eksploatacyjnych
Większość systemów monitorujących GPS zapisuje informacje o trasach, a więc później możemy do nich wrócić. Przeglądanie takich raportów pozwoli nam na lepsze zorganizowanie przyszłych podróży. Będziemy mogli wybrać trasę, która będzie znacznie szybsza lub taką, na której spalimy mniej paliwa. Dzięki temu firmie uda się oszczędzić trochę pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczyć na inne cele – chociażby modernizację posiadanych pojazdów. Z pewnością warto wiedzieć ile pieniędzy dokładnie wydajemy na daną trasę.

Monitorowanie pracy kierowcy
Systemy GPS montowane w samochodach pomogą nam zarządzać pracą osób, które zatrudniamy w firmie. System pokaże nam nie tylko ich dokładną lokalizację, ale umożliwi też na dostęp do informacji o tym kiedy i gdzie odbywają się postoje. Dzięki temu będziemy mogli od razu zobaczyć czy ktoś wywiązuje się z obowiązku zatrzymywania pojazdu co ileś godzin (w zależności od trasy) i czy aby na pewno wykonuje swoją pracę tak, jakbyśmy tego chcieli. W dodatku, dzięki raportom będziemy mieli dostęp do dowodów ewentualnych zaniedbań.

Kontrola kosztów generowanych przez firmę
Oprócz kontrolowania kierowcy, będziemy mogli zobaczyć też informacje takie jak raport spalania czy trasy, które wybrała dana osoba. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam monitorować koszty, jakie generują nasze trasy. Co więcej, mając dostęp do raportów z drogi, będziemy mogli zaplanować następne wyjazdy tak, żeby oszczędzić trochę pieniędzy. Zobaczymy na jakich trasach auto pali najwięcej i gdzie są ewentualne płatne autostrady. Pozwoli nam to na lepsze planowanie budżetu firmy, a co za tym idzie, na sporą oszczędność.