Filtr DPF – cząstek stałych

2.jpg

Filtr DPF jest to tak zwany suchy filtr cząstek stałych, jest on „suchy”, ponieważ nie potrzebuje specjalnego płynu dodawanego do paliwa, którego potrzebują filtry FAP. Dzięki temu koszty są zupełnie inne i mniejsze. Dzięki temu, że nasz samochód posiada właśnie taki suchy filtr, nie musimy się martwić, o okresową obsługę takiego filtra. „Mokre” filtry co 50,60 tys. Km musimy uzupełniać specjalnym dodatkiem do paliwa, którego koszt wynosi około 1000 zł, a sam filtr należy wymieniać już po 120 tys.km co oznacza wydatek około 2500 zł. Dlatego także kupując nowszy samochód z silnikiem diesla trzeba koniecznie sprawdzić stan tych filtrów.

Jak należy eksploatować samochód z filtrem DPF? Przede wszystkim nie kupujmy samochodu z silnikiem diesla jeśli często nie jeździmy w długie trasy i chodzi mi tutaj o takie gdzie poruszalibyśmy się drogami szybkiego ruchu. Jeśli poruszamy się autem tylko po mieście, będziemy takiemu samochodowi robili tylko krzywdę i sami nadziejemy się na spore wydatki. Podczas jazdy na zimnym silniku i niskich obrotach odkłada się wtedy sadza powstająca z niecałkowitego spalenia oleju napędowego w silniku, która może prowadzić do zapchania filtra. Dlatego właśnie niska temperatura spalin i częsta jazda w korkach to najgorsze co może być dla takiego samochodu.

Ogólnie w autach wyposażonych w silnik wysokoprężny należy bardzo skrupulatnie kontrolować poziom oleju silnikowego. Bo właśnie wtedy kiedy zacznie go ubywać zaczyna się najwięcej problemów. Zalecenia producentów także należy traktować z przymrużeniem oka np. kiedy zaleca nam zmianę oleju co 30 tys.km nie zawsze jest to adekwatne do czasu w jakim taką drogę przejedziemy. Nic się nie stanie, a nawet byłoby wskazane aby olej wymienić prędzej lub po prostu raz do roku.

Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta dotyczące stylu jazdy i eksploatacji silnika. To on zbudował i zaprojektował ten samochód, a także części do niego, oczywiście czasami powiedzą coś źle jak np. ze zmianą oleju ale w większości sytuacji się nie mylą i wiedzą co jest dobre dla samochodu.