Jak dbać o samochód

Jak-dbać -o-samochód-1

Dla wielu osób samochód, który mają to ich oczko w głowie i wkładają w niego sporo pieniędzy. Takie osoby wiedzą co robić żeby ich samochód jeździł należycie jak trzeba i nie zawiódł ich w najważniejszych momentach. Jednak takich osób jest mniej niż tych którzy od samochodu wymagają tylko żeby jeździł i nic więcej ich nie obchodzi. Po prostu się tym nie interesują i odwiedzają mechanika dopiero jak się coś zepsuje i samochód nie nadaje się do jazdy. Warto jednak aby tacy laicy wiedzieli co się dzieje z ich samochodami bo przede wszystkim dzięki dbaniu o wszystkie części i ich stan zwiększa się nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. O co najbardziej powinniśmy zadbać aby nie martwić się na co dzień o nasz samochód?

Po pierwsze regularna wymiana oleju silnikowego jest bardzo ważna aby nie zatrzeć naszego silnika i pracował on w dobrych warunkach. Obecnie producenci zalecają wymiany co 30 000 tys. Km lecz wydaje się to kompletną bzdurą. Najlepiej olej wymieniać co 15 000 km lub co rok jeśli jeździmy na krótkich trasach. Jest to jedno z najważniejszych elementów wspomagających pracę silnika, bez którego nie może on funkcjonować.

kobieta dbająca o samochódZadbajmy także o wszystkie filtry, tak jak np. wymieniamy olej musimy zawsze razem z nim wymienić filtr oleju na nowy. Filtr powietrza także powinniśmy wymieniać co roku lub co 15 tys.km, ponieważ dzięki niemu do naszego silnika dostaje się czyste powietrze bez żadnych zanieczyszczeń. Jest to wydatek rzędu kilkunastu złotych a bez tego nasz silnik się nie obejdzie. Kolejnym wartym wymiany filtrem jest kabinowy, który dba o czystość i zapach powietrza jakie dostaje się do wnętrza samochodu z zewnątrz.

Kolejnym ważnym aspektem jest zawieszenie naszego samochodu, które odpowiada za przyleganie kół do jezdni i sposób w jaki wracają one do normalnej pozycji po wjechaniu w dziurę czy ostrym manewrowaniu. Już najbardziej błache rzeczy, które słyszymy że wydobywają się z okolic kół wymagają naprawy, ponieważ zaniedbując te najmniejsze narażamy się na niebezpieczeństwo wypadku albo drogie naprawy innych części zawieszenia.