Jaki motocykl na początek wybrać?

Mężczyzna jadący do motocyklu

Decyzja o kupnie motocykla – zwłaszcza tego pierwszego – często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wnikliwego researchu. Liczba dostępnych na rynku modeli może przyprawić o zawrót głowy, a dokonanie odpowiedniego wyboru może być znacznie trudniejsze niż pierwotnie sądziliśmy. Jeśli nie wiesz na co zwrócić uwagę wybierając motocykl na początek, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Jaki typ motocykla wybrać?

Motocykl klasycznyTyp motocykla jest jednym z najważniejszych wyborów, które może dokonać przyszły motocyklista. Podstawową sprawą, nad którą musisz się zastanowić jest to, w jaki sposób planujesz eksploatować swój przyszły sprzęt. Jeśli lubisz jeździć wyłącznie po terenie zabudowanym, gdzie czekają na Ciebie głównie utwardzone drogi – doskonałym wyborem może okazać się motocykl: klasyczny, naked, turystyczny lub szosowo-turystyczny. Chociaż zostały one stworzone do nieco odmiennych celów, wszystkie z nich pozwolą cieszyć się wygodną pozycją za kierownicą i zadowalającymi osiągami.

Jeśli kręci Cię jazda terenowa, do wyboru masz dwie opcje: cross lub enduro. Oba typy motocykli wyglądają dość podobnie i mogą sprawiać wrażenie niepozornych. Jednak połączenie niskiej masy i wyżyłowanego silnika sprawiają, że te maszyny skrywają w sobie naprawdę sporą moc. Należy wspomnieć, że obecnie w Polsce nie ma możliwości rejestracji motocykla typu cross, a co za tym idzie – legalnie nie wjedziesz nim na drogę publiczną.

Ogniwem łączącym motocykle o różnych przeznaczeniach, są tak zwane motocykle podwójnego przeznaczenia, które sprawiają frajdę zarówno w mieście, jak i w terenie. Zaliczyć do nich możemy między innymi sprzęty typu supermoto oraz niektóre motocykle turystyczne. Jeśli jesteś fanem dalekich podróży po nie do końca wytyczonych szlakach, ostatnia opcja wydaje się być idealnym wyborem.

Jaka pojemność silnika pierwszego motocykla?

Wybór pojemności silnika Twojego nowego motocykla w znacznym stopniu zależy od typu sprzętu, który planujesz kupić. W przypadku motocykli terenowych, najbardziej poleca się rozpoczęcie swojej przygody od dwusuwowych 125, lub czterosuwowych 250. Moc takich motocykli to około 40-45 kM, co na jazdę w terenie powinno w zupełności wystarczyć.

Jeśli zdecydowałeś się na motocykl przeznaczony do jazdy po drogach utwardzonych, doskonałym wyborem na początek będzie sprzęt o minimalnej pojemności silnika równej 250 cm3. Wśród początkujących motocyklistów, popularne są także motocykle 500 i 600 w typie naked. Komfortowym wyborem dla początkujących amatorów turystyki motocyklowej będą natomiast sprzęty o pojemności 650 cm3.

Szerokiej drogi

Mimo tak wielu dostępnych opcji, niekiedy trudno jest się zdecydować na konkretny model motocykla – zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z jednośladami. Warto wstrzymać się od dokonywania wyboru pod wpływem emocji, szczególnie w momencie oglądania potencjalnego kandydata na Twój pierwszy motocykl.