Kiedy wymienić sprzęgło?

sprzeglo-lead

Sprzęgło w naszym samochodzie jest jednym z tych elementów, które zazwyczaj nie psują się od razu, a z czasem pracują coraz gorzej. Kierowcy mogą ignorować pierwsze symptomy i nie zauważać powoli następujących zmian. Kiedy musimy wymienić sprzęgło, aby nagle nie zaskoczyło nas w trasie?

Co jeżeli?

Co się stanie, jeżeli postanowimy jeździć do czasu, aż nasze sprzęgło będzie wykorzystywane do całkowitego zniszczenia? Optymistyczny wariant to konieczność wykonania telefonu po lawetę. Drugie wyjście może założyć poważne zrujnowanie skrzyni biegów. Więc postawmy sobie pytanie: czy warto czekać? Dla czujnych kierowców, zwiastunami zbliżającej się  wizyty w warsztacie mogą (ale nie muszą) być:

  • problemy z wrzucaniem biegu pierwszego i wstecznego,
  • problemy z płynnym ruszaniem,
  • twardy pedał sprzęgła,
  • brak przyspieszania przy mocniejszym wciśnięciu gazu, mimo rosnących obrotów silnika.

Czymś, co najbardziej szkodzi sprzęgłu, jest przeciążanie i przegrzewanie. Przeciążamy sprzęgło podczas zbyt ostrych startów, holowania ciężkich przyczep i czegoś, co zdarza się prawie każdemu kierowcy: ruszaniu ze zbyt wysokiego biegu i z niezwolnionym hamulcem ręcznym. Z tym drugim będziemy mieli do czynienia głównie, wtedy, gdy przyspieszamy na wzniesieniach. Wszystkie ślady takich uszkodzeń będzie widać podczas demontażu sprzęgła.

Wymiana

Co do samej kwestii wymiany sprzęgła, jeżeli któraś z części nie uległa poważnej usterce, lepszym pomysłem jest wymiana całego kompletu. Obecnie na rynku do prawie każdego modelu samochodu dostępne są zestawy, które określane są jako „kompletne sprzęgła” i składają się ze wszystkich potrzebnych części. Ceny w zależności od samochodu mogą wahać się od 600 złotych do prawie 5000 złotych dla samochodów nowszych.

Dla naszego dobra powinniśmy oddać montaż sprzęgła w ręce fachowców, jako że potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. W naszej gestii powinno być wyczucie odpowiedniego momentu na jego wymianę i poinformowanie naszego mechanika o takim fakcie.