Kombi, czy sedan?

kombi-czy-sedan

Większość ludzi wybierając typ nadwozia kupowanego samochodu zastanawia się, które jest lepsze. Często patrzymy na samochód i pada hasło: „podoba mi się”. Jednak warto przeanalizować, które faktycznie jest nam potrzebne. W dzisiejszym wpisie porównam dwa klasyczne nadwozia, czyli kombi i sedan. Wiele osób zgodzi się ze mną w stwierdzeniu, że jest to bardziej test praktyka vs wygląd.

Czym wyróżnia się kombi?

Jest to typ nadwozia przystosowany do wożenia większej ilości bagaży, wielkość kabiny od deski rozdzielczej do końca pojazdu nie ulega zmianie. Można powiedzieć, że nadwozie jest dwubryłowe. To właśnie sprawia, że nadwozie kombi jest tak pakowne. Zazwyczaj wyposażone jest dodatkowo w relingi dachowe, dzięki czemu można przewieźć dodatkowy bagaż, jak choćby rower, czy popularną „trumnę”.

Czym wyróżnia się sedan?

Podobnie jak w kombi wygodne miejsca siedzące dla 4 do 5 osób, jednak tył ścięty jest tuż za głowami pasażerów. Bagażnik jest zwykle płaski, co uniemożliwia włożenie rzeczy większych gabarytów. Z pewnością wejdzie wózek dziecięcy, chociaż nie w sedanie każdej marki. Jeżeli ktoś nie ma potrzeby wożenia większych przedmiotów, to jest to idealne nadwozie. Linia samochodu rekompensuje wszystko.

Podsumowując, w ubiegłym wieku największą popularnością cieszyło się nadwozie typu sedan. Obecnie koncerny samochodowe pracują nad linią kombi tak, aby była również ciekawa, co sedany. Zwiększa się zatem popularność kombi. Ciężko porównać te dwa typy, ponieważ każdy odpowiada potrzebom innych kierowców. Uważam, że w niedalekiej przyszłości zwiększy się popularność nadwozia typu kombi. Dlaczego? Podobnie jak sedany, są to auta wygodne oraz komfortowe, a obecnie o znośnej linii nadwozia. Dodatkowo możemy przewieźć dużo bagaży, zapakować się na wakacje, czy przewieźć coś większego. Producenci wymyślając nowe stylizacje trafiają w gusta kupujących. Ograniczenie jest jedno. Jak na razie, koszt auta o nadwoziu kombi jest większy niż sedana. Jednak to właśnie klasyczna linia nadwozia prezentuje się puki co bardziej elegancko. Jak widać oba nadwozia są świetnym wyborem, a różnicą jest tylko większa pojemność bagażnika. Warto zastanowić się, czego oczekujemy od auta i kupić takie, które to oczekiwania spełni.