Przygotowanie samochodu do zimy

przygotowanie-samochodu-do-zimy

Nadchodzi Zima a co za tym idzie warto zadbać o stan techniczny nasze samochodu w tej najbardziej wymagającej i najtrudniejszej dla naszych czterech kółek pory roku. Trzeba zadbać o wiele spraw, które pomogą przy rozruchu silnika w bardzo niskich temperaturach jak i sprawdzić czy poziom płynów eksploatacyjnych jest na odpowiednim poziomie i nie są one już za stare, jak np. Płyn w chłodnicy czy uzupełnienie płynu do spryskiwaczy, aby zawsze mieć dobrą widoczność na przedniej jak i tylnej szybie.

Najważniejszą sprawą według mnie o jaką powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności są dobre opony zimowe, totalną głupotą jest nie wymienianie opon i jazda w Zimę na letnich. Opony zimowe nie sprawdzają się tylko na śniegu lecz należy pamiętać o tym, że temperatura asfaltu jest o wiele niższa niż latem i opony zimowe dzięki temu, że ich guma z której są wykonane ma inny skład od opon letnich. Oznacza to, że nawet na czystym asfalcie ale przy temperaturze bliskiej 0 będą się zachowywać na drodze o wiele lepiej. Jeśli nie mamy zamiaru wymieniać opon lub kupować chińskie podróbki, jakieś bieżnikowane lub używane w kiepskim stanie to lepiej zostawić samochód pod blokiem lub w garażu.

opona zimowa na drodze

Należy koniecznie także sprawdzić stan naszego akumulatora, gdyż w niskich temperaturach silnik potrzebuje większego kopa aby bez problemu odpalić, szczególnie jeśli mamy silnik diesla. Jeśli nie mamy jak sprawdzić bądź naładować naszego akumulatora to warto zaopatrzyć się w kable rozruchowe, ale tak samo nie jakieś cienkie z Biedronki, które nic nie dadzą tylko jakieś porządne.

Jeśli mamy welurowe dywaniki też możemy je wymienić na gumowe, ponieważ w zimę do wnętrza samochodu wprowadzamy dużą ilość wody i wilgoci. Posiadając welurowe dywaniki ta wilgoć zacznie w nie wsiąkać i przy temperaturach jakie towarzyszą tej porze roku nie będzie to wysychać tylko zostanie w środku i przez to będziemy mieli problem z odparowaniem szyb od środka.

Warto także zadbać o kondycje uszczelek od drzwi i bagażnika na rynku mamy dostępną dużą ilość akcesoriów, które nam w tym pomogą i zapobiegną zamarzaniu i problemie z otwieraniem drzwi.